Stavba diorámy "Zapomenuté skladiště"

(17.12.2013) Po delší odmlce je tu opět zajímavý námět na stavbu dioramatu, nazval jsem ho pracovně: "Zapomenuté skladiště". Dioráma bude stavěné na zakázku, tak doufám, že se mi podaří naplnit představu zadavatele. Začínám ideovým návrhem, který byl měl sloužit jako vodítko. Nejsem malíř, tak prosím omluvte umělecké provedení. Myslím však, že pro představu je to postačující. Tedy takto přibližně by mělo dioráma vypadat.

A jdeme na to! Jako podklad slouží polystyrén 80mm. Vyměřování opět nebralo konce :o) Zatím ani jeden z rozměrů není finální (velmi reálně se však jeví rozměr 65x35cm). Docela dobře se mi pracuje, když má deska ještě původní rozměr. Alespoň se mi to "nehoupe na koleně" :o). Takže takto vypadá pokládka. Ruční lepenka chycená k podkladu oboustrannou lepící páskou. Na lepenku pokládám přímo koleje a fixuji prozatím jehlami (jehlou stačí několikrát lehce otočit a provrtá lepenku jako nic, což se hodí). Použil jsem profilové kolejivo PIKO, což vede k nutnosti upravit místa spojení jednotlivých kolejnic, tak aby spojení vypadalo více realisticky (tedy dva pražce vedle sebe). Nejdříve odříznu původní dva pražce na konci koleje, potom si připravím pražec nahrádní a kolej o kousek zkrátím. Kolejové spojky rovněž upravím seříznutím. Z obrázků to není vidět, ale oblouky mají mírný náklon. A takto připravené koleje můžeme začít fixovat Bakrylexem.

(18.12.2013) Tak a máme položeno a seříznuto na finální rozměr 65x35cm. Jedno zkušební povrchové rozložení a můžeme se pustit do výroby terénu. V místě, kde jsou "smrky" bude svah. Podél rampy vpravo bude kamenná zeď (původně měla být jen na kousku, ale udělám jí delší). Příjezdovou cestu udělám přes koleje a jednu jakousi vedlejší zadem za skladištěm (doufám, že se mi tam vejde :o)).

(19.12.2013) A začínáme formovat terén. Ten je tvořen z polystyrénu tl.30mm. Jednotlivé vrstvy jsou na sebe lepeny pomocí Herkulesu (než vše slepím používám pro částečnou fixaci párátka a špejle, po natření lepidlem je zastrčím úplně). Potom nožem seřezávám do přibližného tvaru. Je třeba počkat den na dostatečné zaschnutí lepidla. Až bude lepidlo suché terén přijde obrousit na finální tvar. Případné úpravy se snadno provedou stejným způsobem. Při formování terénu jsem začínal "strouhami" pro odtok vody, pak jsem začal terén zvedat. Část, kde bude les je pro představu osázena "smrky" :o) . Dobře patrné je i místo, kde bude opěrná zídka. Tak a pár fotografií současného stavu.

(27.12.2013) Na řadu přišla úprava povrchu. Pomocí rašple jsem orašploval polystyrén do plynulých přechodů. Potom pomocí papírových ubrousků a ředěného Herkulesu povrch "polepil" (nevím, jestli tomu říkat kašírování). Na poslední fotografii je vidět, kde všude bude skála a prodloužená opěrná zídka. Teď vše musí řádně proschnout. Příště se pustím do výroby skály.

(29.12.2013) Začal jsem modelovat skály. Jako první dělám levou stranu. Metoda stejná, jako v článku Moje první skála. Nedával jsem takové množství lepidla, aby schnutí bylo rychlejší.

(30.12.2013) Pokusil jsem se lehce nabarvit na zkoušku skálu. Místa, kterými stéká voda jsou lehce nazelenalá. Používal jsem pouze vodové barvy, jen takovou lehce obarvenou vodu. Celkem jsem použil asi čtyři odstíny, různě kombinované. Důležité je nanášet barvu na "mokrou" skálu, aby nevznikaly ostré přechody. Neodolal jsem a jen na zkoušku přiložil kousky zeleně. A protože se mi práce se sádrou zalíbila, rozhodl jsem udělat ze sádry i opěrnou zídku. Do víčka od pracího prášku, jsem oboustrannou lepící páskou nalepil smirkový papír. Na něj potom přímo nanesl řídkou sádru, byl jsem zvědavý, jak se podaří okopírovat povrch smirku. Byl jsem příjemně překvapen. Než sádra úplně zatvrdla, jsem opatrně ohýbaním víčka oddělil "blok". Pomocí zubařského "škrabadla" na zkoušku proškrabal spáry. Zkouška proběhla dobře a tak jsem se pustil do výroby opěrné zídky stejnou metodou, jakou jsem teď popsal. Abych řekl pravdu je výroba časově náročná (dala by se koupit hotovka třeba od NOCH), ale výsledek je podle mě velmi dobrý :o). Můžete posoudit podle fotografií..., teď mě čeká výroba dalších zhruba 15cm zídky. Na poslední fotografii je vidět, kde je třeba dodoělat skálu, aby se propojila se zídkou :o).

(3.1.2014) Tak druhá zídka je hotová, obě už jsou usazeny a jsou vyrobeny navazující skály. Teď jsou na řadě římsy a pak dotvoření prostoru nad nimi. Tím by se měla ukončit "sochařina" a začít budovat zbytek terénu.

(5.1.2014) Na hnědo natřená místa, kde bude foliáž kombinovaná se statikou. A můžeme se pustit do stříkání kolejí. Stříkám po domácku vyrobenou "stříkačkou". Barva AGAMA 29M, po lehkém zaschnutí otírám vršky lepenkou napuštěnou ředidlem. A poslední fotka, zkušební zasypání, frakce štěrku bude takto dobrá.

(6.1.2014) Nejdříve drny (drny od Poláka a vybrané drny z foliáže, tuším suchá tráva), potom obsypat štěrkem. Zakapat ředěným Herkulesem s kapkou Jaru. Než vše zaschne (patinou pak utlumím ostíny drnů, stejně jako boky kolejnic a pražce), pouštím se do sázení ostatní zeleně. Ještě je třeba dotvořit příjezdovou cestu a prostor kolem rampy. Pak se pustíme do výroby budovy skladu a ostatních doplňků. A stávající stav...

(10.1.2014) Vše už je zaštěrkováno (nakrajích dioráma jsem si pomohl "opěrkama"), všechny drny na místě. Příjezdová cesta už je skoro hotová (protože je dělaná sádrou a hlína na ní je potom zakapávána lepidlem, není schnutí zrovna nejrychlejší, 2-3dny do úplného vyschnutí). Ale pozvolné schnutí znamená, že nedochází k praskání apod. Foliáž pod les už je taky na svém místě. A začínám osazovat zbytek zeleně. Už se to celkem rýsuje...

(11.1.2014) Tak se nám to začíná pěkně zelenat. Použil jsem samodomo flokovačku a kombinaci 5ti různých statik od Poláka. Ze zbytků foliáže do lesa jsem vyčlenil kousky dlouhých stébel, jako imitaci drobných rostlin. Předvrtat, potom zamaskovat barvou, zapíchnout stéblo a zakápnout lepidlem. Myslím, že je to lepší než nechat jen trávu. Ještě je třeba dokončit přejezd. Takže pokračování zítra...

(14.1.2014) Dotvořená zeleň kolem skály, římsa nad první zídkou už je na svém místě. Je tvořena styrodurem natřeným betonem od Poláka, ještě přijde napatinovat. Výměnové návěstidlo osazeno, jen ještě změním symboly na správné pro obloukovou výhybku. Dále jsem začal doplňovat keříky ke skále a na druhou stranu přejezdu, těch ještě bude třeba mnoho.

(18.1.2014) Druhá římsa je hotová. Začíná se zelenat pod další skálou. A protože vše je třeba nechat pořádně proschnout, tak se pouštím do stavby skladiště.

(21.1.2014) Laserem řezané polotovary dodala firma VERAMO CZ s.r.o., jako "zkušební" prototyp. Ještě jednou díky za spolupráci :o) A teď k samotné stavbě. Polotovary jsou obvodové stěny, střecha, okna a vrata. Stěny jsem v rozích vyztužil nosníky. Při slepování boků a čela skladu byl trochu problém s mírným prohnutím překližky (možná by pomohla menší síla materiálu). S použitím svorek se dá prohnutí dobře eliminovat. Po obvodu jsem pro jistotu omotal skladiště lepící páskou. Snažím se vycházet z normálie, takže výkres je vytištěný ve správném měřítku a používám ho při stavbě, jako pravítko. Zkusil jsem výšku rampy, myslím, že to bude ok.

(22.1.2014) Pokračuji rampou. Základ tvoří konstrukce z lepenky, dobře se s ní pracuje a po slepení je velmi pevná. Na krajích jsem lepenku zbrousil, aby bylo možné chránit kraj rampy kolejnící. Spodní díl skladu je mírně odsazen, aby bylo možné doložit kyklopské zdivo. To by mělo být zároveň kolem celé rampy. Aktuální stav...

(24.1.2014) Výztuha střechy je hotová. Střecha je udělaná, tak aby šla sundávat (lépe se s ní pracuje). Střešní prkna jsou naznačena rytím do dřevěné dýhy, která je nalepena ze spodní strany. Postupně jsem začal všechny části natírat. Na fotografiích to vypadá lesklé (ještě není suchá barva), vše pak dostane patinu.

(25.1.2014) Rozmýšlel jsem, jakým způsobem vyřešit vnitřní prostor skladu. Vzhledem k tomu, že chci, aby byl osvětlený, bylo by pěkné uvnitř něco mít. Takže jsem vyrobil přepážky (dýha 0,5mm - lepenenka 2mm - dýha 0,5mm). Do nich potom naznačil prkna rytím. Natřel na hnědo a zaprášil prachem, aby vystoupila struktura dřeva. Dále potom imitaci vnitřních trámů. Osvětlení tvoří dvě oranžové LED. Ty jsou obroušeny a zalepeny sekundovým lepidlem. Abych optimálně nastavil intenzitu osvětlení, zapojil jsem místo pevného rezistoru trimr. Otáčením nastavím potřebný svit. Potom změřím hodnotu nastaveného odporu a vyměním za pevný rezistor. Bohužel se mi nepodařilo dobře vyfotografovat výsledek, tak alespoň pro ilustraci. Ve skutečnosti je to taková lepší bludička. Nelíbí se mi, když budovy svítí, jako by hořely :o) A jak dnešní snažení dopadlo?

(26.1.2014) Střecha se mi nezdála, rozměry lepenky a přechody mezi jednotlivými pásy. Tak jsem se rozhodl ji celou předělat. Původní šla dolů trochu ztuha, ale nakonec se to povedlo. Musím napsat, že nová se mi líbí mnohem více... Někdy se to jednoduše na první pokus nepovede :o).

(1.2.2014) Rampa už dostává finální podobu. Bohužel nemám moc fotografií ze stavby. Boční kolejnice jsou nalepeny vteřinovým lepidlem. Chtěl jsem na nich ztvárnit jiný stupeň opotřebení, než na normálních kolejích. Stříkal jsem je samodoma pistolí a použil více neředěnou barvu. Tím se vytvořily takové krupičky. Kyklopské zdivo je uděláno ze styroduru a jednotlivé kameny byly vytvořeny obtiskovými šablonami. Vršek rampy byl zasypán prachem z cesty a potom dopatinován malířskými křídami. Protože se snažím znázornit málo používané skladiště, je rampa zarostlá trávou. Flokována vlákna Polák 2 a 6mm různých barev. Některá místa jsou flokována opakovaně a tím se vytvoří vyšší drny. Pomocí laku na vlasy jsou vytvořeny květy (opatrně přes maskovací šablonu nastříkám lak na vlasy na místo, kde chci tvořit květy, potom pocukruji zbytky, které jsem naškrabal ze zbytků keřů). Zkušební usazení rampy - vypadá to, že výška bude ok. Další věcí, která byla osazena je upravený "šturc" od firmy Veramo s.r.o. Odstranil jsem jenom původní zeleň a doflokoval několik málo drnů, aby místo bylo sjednocené. Jinak musím velmi pozitivně zhodnotit celkové provedení zarážedla (trámky působí velmi věrným dojmem, palec nahoru za zpracování :o)).

(2.2.2014) Tak rampa je dodělána po celém obvodu a přilepena na svém místě. Schod mezi začátkem rampy a cestou byl vyplněn sádrou. Potom vysypán prachem z cesty a uhlazen do plynulého přechodu. Až vše vyschne, patinou se celý přechod sjednotí. Směrem k rampě jsem dosypal štěrk. Vše je prolito ředěným lepidlem. Ještě bude třeba dodělat zeleň podle plánu (žluté šrafování).

(7.2.2014) Kopec nad skálou už se plní stromy. Zároveň začínám upravovat boky dioráma. Akvárium už je doma, přes víkend dodělám usazení na spodní desku. Termín dokončení se přibližuje :o). Aktuální stav...

(9.2.2014) Dodělány boky, vše nabarveno, zabroušeno, dolepeno. Dioráma je dokončeno na 97%, zbývá dodělat základovou desku s akváriem. Na samotném diorámatu přibudou už jen drobnosti (bedna do skaldu, apod.). A výsledek je zde... :o)

(16.2.2014) Osazeny lampy od JM DETAIL. Všechno elektricky propojeno s výstupem na jeden adaptér (nedaří se mi to vyfotit, ve skutečnosti jsou lampy potlumené, aby nezářily). Vyrostly ještě další keře vzadu na svahu. Kostry na stromy schnou, zítra budou připraveny na aplikaci mikro purexu od Poláka. A jedna celková na závěr...

(18.2.2014) Říká se, že modelářství je kombinace několika řemesel. Tak jsem si vyzkoušel "truhlařinu" :o). Spodní deska je smrková spárovka, do které je vyfrézovaná drážka pro zasazení akvária. Protože jsem měl jenom 4mm frézu, musel jsem drážky projet několikrát. Když se vše upne pomocí svorek a pečlivě se vyměří vedení frézky, dá se to myslím velmi dobře provést i v domácích podmínkách. Pak se vše obrousí. Lakování bude jenom bezbarvým lesklým lakem. První vrstva už je nastříkána, druhá přijde po dodatečném dobroušení zítra. Akvárium pasuje parádně. A fotografie...

Více fotografií je ZDE.