Jak jsem si "zatrsal"
(28.6.2013) Velmi často brouzdám netem a hledám inspiraci, pročítám články, koukám na fotografie apod. Už ani nevím, kde jsem poprvé uviděl flokovačku. Protože rád pracuji s foliážemi a ostatními produkty od Poláka, poznamenal jsem si odkaz a na věc po čase zapomněl. Nedávno jsem v práci řešil nějaké vysokonapěťové měření. A už to bylo na světě! Udělám si taky jednu. Původní odkaz jsem už nedohledal, tak jsem hledal znovu. Návodů na domací flokovačku se dá najít nespočet. Hlavní problém je postavit kvalitní vysokonapěťový zdroj. Zapojení je v podstatě pořád stejné, více či méně pozměňované zapojení klasického násobiče. "Šuplíkové součástky" a zkušební poskládání na stole, jestli bude zdroj vůbec fungovat.
Zdroj funguje dobře, vystupní napětí je 13,5 kV. Takže jsem se mohl pustit do aplikátoru. Hledal jsem z čeho by se dal udělat. Na stole se mi válely dvě tuby od šumáku, tak proč ne. Chtěl jsem, aby byl aplikátor co nejmenší, jen na lokální dodělávky. Možná si časem postavým větší (na větší plochy), ale zatím není potřeba (pro první pokusy, myslím stačí). Použil jsem tedy tuby od šumáku, síťovinu, kousek kabelu, izolační pásku, jendu průchodku, dva banánky, dvě zdířky a kus síťové šňůry. Ze silnějšího drátu jsem si udělal kolečko pod výplet. Síťovinu jsem nejdříve napájel a pak až odstříhnul kolem dokola. Napájecí elektroda vede vnitřkem na kroužek pos síťovinou (tam je připájena). Na druhém konci je umístěn banánek. Druhá elektroda je vlastně jen kus drátu, jedna strana banánek a druhá připájena na měděnou destičku. Pro začátek chci pouze zkusit dělat drny apod. K lepení jsem použil vteřinové lepidlo.
Zdroj... a celek
A toto je historicky první počin..., no to jsem zvědav jak mi to dál půjde :o) Důležité je, že flokovačka funguje. Ještě ji musím zamonovat do nějaké plastové krabičky a bude hotovo.
Upozornění: Autor v žádném případě nenese odpovědnost za jakékoliv nesprávné užití informací uvedených v tomto článku!